'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

  • Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2006-11-07 12:46:47

spider78
Gość

Benedyktyni

Benedyktyni -najstarsza rodzina zakonna w chrześcijaństwie zachodnim -XV wieków tradycji, to z nimi chcę się związać na resztę życia.
strona główna Benedyktynów
klasztor Benedyktynów w Lubiniu  -od lutego to będze moja wspólnota img/smilies/smile
http://opactwotynieckie.pl/ -najbardziej znany

Ostatnio edytowany przez spider78 (2006-11-07 12:49:12)

 

#2 2010-07-31 20:17:56

Iacobus
Gość

Re: Benedyktyni

We wtorek, w dniu 27 lipca br., opat Benedyktynów w Tyńcu, o. Bernard Sawicki OSB, odprawił Mszę św. pontyfikalną. Deo gratias ! img/smilies/big_smile

 

#3 2010-07-31 21:16:50

Tyborek
Gość

Re: Benedyktyni

Te Deum Laudamus!

 

#4 2011-03-28 20:55:26

błażej20
Gość

Re: Benedyktyni

Ja tylko dodam, że od 2010 roku także klasztor w Lubiniu stał się opactwem.

Ponadto benedyktyni tworzą nowy klasztor na Pomorzu.

 

#5 2011-03-28 22:41:19

francesco
Gość

Re: Benedyktyni

Gdzieś w okolicach Słupska.

 

#6 2011-04-06 17:55:04

fcb <><
Gość

Re: Benedyktyni

A jak oni tam mają ze ślubami? Bo gdzieś słyszałam, że oni składają śluby jakby do jednego miejsca i całe życie są potem w tym jednym miejscu. Zna sie ktoś na tym?

 

#7 2011-04-06 21:49:29

jutrzenka
Użytkownik
Imieniny: 25.06.
Urodziny: 01.05.
Skąd: Wlkp

Re: Benedyktyni

najlepiej zacytować za samymi mnichami img/smilies/wink
"Ślub stałości (lat. stabilitas)Mnich w  swobodnej decyzji za pomocą zakonnych ślubów bardziej odzwierciedla zaświęcenie,  przyjęte w sakramentach chrztu i bierzmowania. Mnich ślubuje Bogu trzy śluby według reguły św. Benedykta:

Ślubem stałości mnich się wiąże na całe życie klasztornej wspólnocie. To od niego żąda miłość do swojego klasztoru, pełne oddanie swych duchowych i cielesnych sił w służbie wspólnocie i zadaniom wspólnoty. Tak mnich przyczynia się do tworzenia rodzinnej atmosfery, która zapewnia wszystkim wsparcie i bezpieczeństwo."

"Całe życie spędza się w jednej, konkretnej wspólnocie (ślub stałości miejsca). Wypadki przeniesienia do innych klasztorów określają konstytucje."


"Mówisz, że ogarnia cię lęk i pewna nieufność co do przyszłych losów. Czy nie wiesz tego, że Pan jest zawsze z tobą i że nasz nieprzyjaciel nic zdziałać nie może przeciwko temu, kto postanowił zdecydowanie we wszystkim należeć do Jezusa?"o.Pio

Offline

 

#8 2011-04-07 06:33:20

fcb <><
Gość

Re: Benedyktyni

Dziękuję bardzo! img/smilies/smile

 

#9 2013-12-30 19:20:07

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01
Skąd: Lublin

Re: Benedyktyni

Jeździłem do Tyńca dwukrotnie na indywidualne rekolekcje. Za pierwszym razem byłem nieco speszony, i nawet wystraszony img/smilies/wink Spędziłem w opactwie tydzień na modlitwie i skupieniu. Pamiętam jakie wrażenie zrobiły na mnie śpiewane po łacinie chorałem gregoriańskim nieszpory. Pokochałem Tyniec, rozmawiałem z jednym z ojców, myślałem też nad wstąpieniem. Kiedy byłem tam pierwszy raz, to w nowicjacie było chyba 12 osób. Nie wiem jak jest obecnie. O Lubiniu wiele słyszałem, ale nigdy klasztoru nie odwiedziłem. Podobnie z Biskupowem. Ślub stałości charakteryzuje benedyktynów ( całe życie w jednej wspólnocie ).


Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

Offline

 

#10 2013-12-30 22:47:22

mroz
Gość

Re: Benedyktyni

Jeżeli chodzi o ślub "stabilitas" to o. Ludwik Mycielski OSB z Biskupowa wyjaśnia, jak naprawdę, wg Reguły św. Benedykta ten ślub jest rozumiany i co wyraża (bo wcale nie chodzi o "stałość miejsca"!). Można o tym przeczytac w jego książkach oraz np tutaj:

W podręcznikach katolickiej duchowości znajduję informację:
„Oprócz trzech ślubów rad ewangelicznych – czystości, ubóstwa i posłuszeństwa – benedyktyni składają ślub czwarty, zwany stabilitas loci. Zobowiązuje on mnichów do stałości miejsca”. Informacja ta jest stale na nowo wydobywana z jakiegoś głębokiego podkładu archeologicznego, jednak jest to informacja błędna.
Sprawa wygląda następująco. W XIII wieku, po zatwierdzeniu przez IV Sobór Lateraneński zakonów „żebraczych” – jak wówczas mówiono – a więc wędrownych franciszkanów i dominikanów, „usadzono” jednocześnie benedyktynów: zmuszono ich do składania ślubu „stabilitas loci” – stałości miejsca.
Dziś jednak wiemy, że chrześcijanin nie może się wiązać ślubem z rzeczami (a miejsce – klasztor – jest przecież rzeczą!); jako osoba, ślubem może się wiązać jedynie z osobami. Po Soborze Watykańskim II wróciliśmy więc do formuły ustalonej przez samego św. Benedykta: promitio stablilitatem – „ślubuję stałość” (i tyle; bez dodatku „miejsca”. Zwrot „stałość miejsca” w Regule wcale nie występuje!).
Słowo „stabilitas” – bez jakiegokolwiek dodatku – w naszej Regule wyraża to. o co się modlimy sprawując Najświętszą Eucharystię: „abyśmy stali przed Panem i Jemu służyli”. Ewangeliczne „stać” oznacza: „zwycięsko trwać w miłości”. Ślub stałości zobowiązuje nas do stałego ćwiczenia się w zasadniczej cnocie moralnej chrześcijan, jaką jest cierpliwa wytrwałość przy Chrystusie pośród prześladowań i wszelkiego utrapienia. Nasza „stałość we wspólnocie” (stabilitas in congregatione) zarówno według litery jak i ducha naszej Reguły i naszych Konstytucji – nie zamyka drogi ku nowemu, drogi do ekspansji, do twórczych przenosin, nie zamyka drogi do zakładania nowych klasztorów. Przeciwnie: szeroko ją otwiera.

 

#11 2013-12-31 11:48:29

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01
Skąd: Lublin

Re: Benedyktyni

Co nie zmienia jednak faktu, że benedyktyni składają swoje śluby na konkretny klasztor ( nie cały zakon ). Gdy ktoś chce zostać mnichem np. lubińskim, to nie odbywa postulatu w Tyńcu, nowicjatu w Biskupowie itd. O. Leon Knabit OSB wielokrotnie wyjaśniał, że nie jest "benedyktynem w ogóle", ale mnichem tynieckim. W zasadzie nie ma przenosin z klasztoru do klasztoru. Dominikanie gdzie indziej mają nowicjat, studiują w innym miejscu ( chyba nawet oddzielnie filozofię i teologię - Warszawa, Kraków ? ), i co jakiś czas zmieniają miejsce pobytu. U benedyktynów tak nie ma. Są wyjątki ( np. gdy chodzi o nowe fundacje, pomoc w formacji mniejszym wspólnotom ) - jednak śluby zostają złożone zawsze na konkretny klasztor - tak też wyjaśniał mi O. Konrad Małys OSB. Zdecydowana większość mnichów św. Benedykta całe życie spędza w jednej wspólnocie swoje zakonne życie. Można zajrzeć na strony ( nawet Biskupowa ) - tam też jest to dokładnie wyjaśnione. Św. Benedykt pisząc Regułę nie myślał o zakonie, ale konkretnym opactwie-klasztorze. I tak zostało. Nie był to też wymysł XIII wieku i ekspansji zakonów żebraczych. Od samego początku istnienia mniszych wspólnot stałość obowiązywała. W samej formule ślubów monastycznych benedyktyni składają właśnie stałość ( także ducha, serca, ale miejsce ma znaczenie mimo wszystko ), obyczaje monastyczne i posłuszeństwo - oczywiście zawarta w tych ślubach jest i czystość, i ubóstwo.

Ostatnio edytowany przez michaleus (2014-01-01 21:34:50)


Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

Offline

 

#12 2014-10-10 00:39:21

czarny
Użytkownik

Re: Benedyktyni

Swoją drogą to chciałbym się doinformować jak wygląda obecnie sprawa powołań u benedyktynów tynieckich, lubińskich i w Biskupowie. Czyli de-facto we wszystkich ich klasztorach na terenie naszego kraju. Czy może ktoś ma taką wiedze użyteczną i w miarę świeżą, a którą mógłby się tutaj z nami podzielić?

Ostatnio edytowany przez czarny (2014-10-10 00:39:40)


"Słuchaj, synu, nauk mistrza i nakłoń [ku nim] ucho swego serca."   Reguła Św. Benedykta – Prolog

Offline

 

#13 2015-01-23 20:49:47

Francesca
Użytkownik

Re: Benedyktyni

w Tyncu wybrano nowego (mlodego) opata
modlmy sie za niego i cala wspolnote!


Kocham Cie, szukam, pragne...

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

Offline

 

#14 2015-01-26 14:43:43

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01
Skąd: Lublin

Re: Benedyktyni

Módlmy się zaiste img/smilies/smile Najmłodszy w historii Opactwa Tynieckiego Opat. Pamiętam doskonale O. Szymona OSB. Kiedy odbywałem indywidualne dni skupienia, to wówczas pełnił funkcję bibliotekarza i opiekuna ministrantów w klasztorze tynieckim. Osobiście z Nim nie rozmawiałem, ale zgodnie z Regułą możliwość rozmowy jest tylko z Prefektem Gości (ewentualnie z Opatem właśnie). Mam nadzieję, że w 100% spełni się jako Pasterz wspólnoty benedyktyńskiej w najstarszym klasztorze w Polsce. Trzymam kciuki ;  ) Ordo et Pax!


Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

Offline

 

#15 2015-01-26 19:40:06

francesco
Gość

Re: Benedyktyni

Zaiste módlmy się img/smilies/smile

 

#16 2015-04-08 08:51:52

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01
Skąd: Lublin

Re: Benedyktyni

Przesyłam link pod którym można obejrzeć przebieg uroczystej benedykcji w Tyńcu nowego opata, O. Szymona Hiżyckiego OSB. Serdecznie polecam  :  ) https://www.youtube.com/watch?v=_zkW25ilqOU


Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

Offline

 

#17 2015-04-13 15:01:27

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01
Skąd: Lublin

Re: Benedyktyni

Tutaj podaję również link do archiwalnego filmu dokumentalnego z cyklu "Życie monastyczne" (emitowanego przez Telewizję Trwam) o opactwie benedyktyńskim w Tyńcu. Serdecznie polecam (jacy tam jeszcze młodzi ojcowie, nawet sam Leon Knabit ^^) https://www.youtube.com/watch?v=8h-IsJ0-DuY


Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

Offline

 

#18 2016-01-14 10:47:45

Francesca
Użytkownik

Re: Benedyktyni

nowa fundacja benedyktynow w Polsce - na Pomorzu w Starym Krakowie http://koszalin.gosc.pl/doc/2923633.Kaw … na-Pomorzu


Kocham Cie, szukam, pragne...

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

Offline

 

#19 2016-10-30 13:42:07

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:
Skąd: Instytut Świecki Chrystusa Króla

Re: Benedyktyni

Jeśli możecie, pomódlcie się, proszę,  za benedyktynów i przede wszystkim ich gniazdo - ziemię rodzinną św. Benedykta i św. Scholastyki. Za Nursję, za Umbrię, za Włochów. Tej ziemi ubywa, usuwa się fizycznie spod nóg. Cierpi. Jeszcze paręnaście dni temu tłumaczyłam, na użytek mojej wspólnoty,  po poprzednim trzęsieniu ziemi, przejmujący a optymistyczny list przeora benedyktynów z Nursji. Dziś bazyliki w Nursji już nie ma. Została z biedą przednia ściana (fasada), zresztą bardzo niestabilna - na 1. zdjęciu budynek po prawej:
http://corrieredellumbria.corr.it/news/ … orcia.html http://www.repubblica.it/cronaca/2016/1 … HRER3-1#10
http://www.repubblica.it/cronaca/2016/1 … HRER3-1#16
Tak wyglądała bazylika w sobotę, czyli w przeddzień katastrofy -  remontowano dach:
http://video.repubblica.it/dossier/terr … 385/257651

Włoska Wikipedia pisze już o tej bazylice, zbudowanej na domu świętych, w czasie przeszłym dokonanym: http://corrieredellumbria.corr.it/news/ … detto.html

Modlitwa wśród ruin, przed statuą św. Benedykta:
http://video.repubblica.it/dossier/terr … ref=HREA-1

Linki się szybko dezaktualizują. Tu działajacy w tej chwili filmik: wyprowadzanie czy raczej wynoszenie staruszek - mniszek benedyktyńskich, tytuł: Terremoto a Norcia, suore portate in salvo dai vigili del fuoco: crolla la cattedrale di San Benedetto, link:
http://video.corriere.it/terremoto-norc … -benedetto
http://video.repubblica.it/dossier/terr … 356/257622
foto: http://www.repubblica.it/cronaca/2016/1 … =HRER3-1#3

materiał BBC: http://gosc.pl/doc/3526337.BBC-Nursja-p … eniu-ziemi

Po polsku trochę tu: http://info.wiara.pl/doc/3526196.Bazyli … -w-gruzach
(Pęka też kilkaset kilometrów dalej jedna z wielkich rzymskich bazylik, św. Pawła za Murami)...
i tu: http://pl.radiovaticana.va/news/2016/10 … na/1268895


Benedyktyni sami proszą o modlitwę - 30.10.2016
https://en.nursia.org/2016/10/30/the-ba … destroyed/
https://it.nursia.org/2016/10/30/la-basilica-crollata/

Ostatnio edytowany przez hannaturno (2016-10-31 00:58:14)


O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

Offline

 

#20 2017-02-05 23:11:50

michaleus
Użytkownik
Imieniny: 29.09
Urodziny: 21.01
Skąd: Lublin

Re: Benedyktyni

Nowa informacja - http://www.benedyktyni.org/

Benedyktyni z Biskupowa na Śląsku Opolskim mają nowego tymczasowego przeora. (na dwa lata). Módlmy się za tę najmłodszą wspólnotę benedyktyńską w Polsce (poza nową fundacją Tyńca na Pomorzu). Pierwszym przeorem był tam o. Ludwik Mycielski, potem o. Sławomir. Klasztor istnieje od 30 lat.


Im więcej daje się Bogu, tym więcej się od Niego otrzymuje.

Offline

 

#21 2019-02-08 19:59:23

Przemieniony
Użytkownik

Re: Benedyktyni

Jak praktykować Modlitwę Jezusową - wskazówki Opata Tynieckiego http://ps-po.pl/2019/02/08/jak-praktyko … ktycznych/


"Boże, Twoja Opatrzność nigdy się nie myli w swoich zrządzeniach..." | Kolekta

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo