'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

  • Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2020-04-12 10:49:54

Kajaks
Użytkownik

Nie ma niczego

"Nie ma maseczek, śpiworów, kombinezonów, rąk do pracy" - informuje dominikanka w imieniu sióstr które podjęły pracę z chorymi na Covid w Bochni.

https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,444 … oxLoKrImg3

Klerycy seminariów warszawskich odmówili pomocy w podobnej sytuacji która ma miejsce w Warszawie. Sama dzwoniłam potwierdzić informacje więc wiem z pierwszej ręki. "Jest wielu studentów innych uczelni. Niech oni się tym zajmą."

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7 … -chce.html

Offline

 

#2 2020-04-23 19:57:03

Polanek
Użytkownik

Re: Nie ma niczego

To naprawdę straszne, a jest coraz gorzej...

Offline

 

#3 2020-05-04 14:32:13

s.ŁucjaCMBB
Użytkownik

Re: Nie ma niczego

Wyborcza niestety powie tylko o tym czego nie ma img/smilies/smile A prawda jest taka, że wiele rzeczy jest. Ja np. na co dzień pracuje w prowadzonym przez moje zgromadzenie Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym i mogę dać świadectwo "z pierwszej ręki", że od kilku dni pomagają nam w opiece nad chorymi dwaj bracia franciszkanie z Wronek. 

[poniższe dane za Biuletynem Tygodniowym CIZ]

Z zebranych do tej pory danych wiadomo, że pod koniec kwietnia spośród zakonników do bezpośredniej walki z koronawirusem stanęło już m.in. 2 Benedyktynów, pomagających w DPS-ie w Kaliszu; 3 Albertynów w DPS-ie w Stalowej Woli; 12 kleryków od Salezjanów w DPS-ie w Krakowie; Misjonarz Krwi Chrystusa z Częstochowy i 3 wolontariuszy oblackiej „Niniwy” w DPS “Zameczek” w Lublińcu; Benedyktyn z Tyńca w DPS w Częstochowie; 3 Franciszkanów z krakowskiej prowincji Braci Mniejszych Konwentualnych wspiera aktualnie Caritas w Krakowie, a Saletyn z Krakowa angażuje się jako ratownik medyczny, zaś Salwatorianin został kapelanem oddziału chorych na Covid-19 w Trzebnicy.
Znaczącej pomocy osobom chorym lub zagrożonym Covid-19 udzielają Kapucyni z krakowskiej prowincji. Osiemnastu spośród nich angazuje się na codzien w Dzieło Pomocy Św. Ojca Pio w Krakowie, służąc bezdomnym, trzech pomaga w DPS-ie w Stalowej Woli, dwóch w Szpitalu Jednoimiennym w Wolicy, dwóch w szpitalu w Kielcach, a kapelan szpitala w Bytomiu pomaga zakażonym wirusem także jako wolontariusz.
W najbliższym czasie pomocą służyć będą następni zakonnicy, często podmieniając poprzednie ekipy: Kapucyn wspomoże otwierany po dezynfekcji DPS w Drzewicy, 3 Pijarów oraz 6 Franciszkanów (OFMConv) ZOL w Jeleniej Górze. Dwóch innych Franciszkanów (OFMConv) z Krakowa uda się do DPS w Czernichowie, zaś jeden do DPS w Krakowie. Natomiast dwóch Oblatów M.N. rozpocznie posługę w DPS-ie „Zameczek” w Lublińcu.

Nie brakuje też innych zakonnych inicjatyw. Zakonnicy dostarczają respiratory oraz środki ochrony osobistej dla pracowników szpitali, DPS-ów i hospicjów, jak np. Werbiści w szpitalu w Ostródzie, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej w różnych częściach Polski; Benedyktyn z Tyńca angażuje się w szycie i rozdawanie mieszkańcom maseczek, podobnie czynią . m.in. parafianie oblackiego sanktuarium w Kodniu. Warto odnotować, że pojawiają się też inicjatywy pomocy niesionej personelowi medycznemu, który może zamieszkać w zakonnych ośrodkach np. u Paulinów na Jasnej Górze i u Franciszkanów (OFM) w Wejherowie oraz u Franciszkanów (OFMConv) w Harmężach i Kalwarii Pacławskiej by nie musiał wracać do domu i w ten sposób narażać swoich najbliższych. Salwatoria-
nin z Trzebini z kolei stal się koordynatorem akcji #zSercemDoLudzi, której celem jest pomoc osobom chorym, starszym i samotnym w tym mieście w okresie pandemii.

Wielu zakonników włączyło się w pomoc chorym i starszym w naszych zakonnych parafiach, jak m.in. Oblaci M.N. w Gorzowie Wielkopolskim z wolontariuszami „Dom u Oblatów” oferują ciepłe posiłki; sanktuarium oblackie w Kodniu a parafia Franciszkanów (OFMConv) w Legnicy oferuje pomoc seniorom w robieniu zakupów, itp. Oczywiście nie ustaje stała pomoc, jaką zakonnicy świadczą wobec ubogich, bezdomnych i potrzebujących wsparcia w formie posiłków. Choć obecnie działania te są utrudnione przez epidemiczne obostrzenia, to w dalszym ciągu
wydawane są posiłki w formie jedynie suchego prowiantu lub ciepłych posiłków na wynos w słoikach i opakowaniach jednorazowych, co czynią m.in. Kapucyni z Krakowa i Warszawy, oblacka Wspólnota Dobrego Pasterza w Katowicach. W okresie świątecznym organizowane były także w wielu miejscach, obecnie jednak tylko na „wynos”, śniadania wielkanocne dla potrzebujących.

W dwóch ośrodkach Misjonarzy Oblatów M.N. powstały izolatoria w Kokotku (na 60 osób) i Bodzanowie (na 10 osób), w części obsługiwane przez zakonników, którzy mierzą temperaturę, dostarczają pod drzwi pokoi posiłki, sprawują pod balkonami Eucharystię itp. Oblaci z Kokotka pozostają też w dyspozycji
Sanepidu i obsługują tzw. „wymazobusy”. Z dnia na dzień powiększa się grono zakonnych wolontariuszy, którzy są gotowi w każdej chwili odpowiedzieć na wezwania z konkretnych miejsc i ośrodków. Oprócz już zaangażowanych, lub przygotowujących się do tej posługi (o czym wyżej) na tej
liście są:
8 Saletynów z Krakowa;
7 Pijarów: 5 z Krakowa oraz po jednym z Warszawy i Łowicza;
5 Redemptorystów z Tuchowa;
5 Salwatorianów (2 z Trzebnicy oraz po jednym z Bagna, Biel-
ska-Białej i Mikołowa)
4 Kombonianów z Warszawy;
3 Misjonarzy Oblatów M.N.: po jednym ze Świętego Krzyża, Gorzowa Wielkopolskiego i Katowic (Wspólnota Dobrego Pa-
sterza)
2 Karmelitów Bosych z Krakowa;
Benedyktyn z Tyńca;
Bernardyn z Krakowa;
Franciszkanin (OFM) z Krakowa;
Kapucyn z Zakroczymia
Klaretyn z Warszawy;
Misjonarz Krwi Chrystusa z Łabuni koło Zamościa;
Salezjanin z Warszawy.
Dodatkowo 2 Benedyktynów z Tyńca, członków tamtejszej OSP, jest zaangażowanych w ramach akcji Strażacy-
Medykom. Zakonnicy angażują się także w telefoniczne dyżury wsparcia w ramach akcji archidiecezji poznańskiej „Ksiądz na sygnale” (m.in. 2 Oblatów M.N.) i archidiecezji warszawskiej czy „rozmównica” prowadzona przez Salwatorianów z Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.

o siostrach zakonnych nawet nie ma co próbować robić zestawień, bo by się nie pomieściło img/smilies/smile
informacji o księżach diecezjalnych nie mam img/smilies/smile

nie podważam oczywiście tego że w Bochni sytuacja jest trudna i brakuje sprzętu, ale jeśli tak jest to jest to odpowiedzialność samorządu, który dostaje dodatkowe pieniądze na ten cel.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo