'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2020-05-04 14:11:48

s.ŁucjaCMBB
Użytkownik

powołanie - temat tabu?

Pokój i dobro! img/smilies/smile
To mój pierwszy post, więc witam wszystkich serdecznie img/smilies/smile Trafiłam tu do Was przez stronę, KCP pojdzzamna.pl, na którą weszłam pierwszy raz od dawna z okazji tygodnia modlitw o powołania, za powołanych, rozeznających itd img/smilies/smile
Postanowiłam się zarejestrować bo w moim rozeznawaniu powołania podobne forum (nieistniejące już niestety...) odegrało ważną rolę, więc mam takie doświadczenie że to dobre miejsce img/smilies/smile
Teraz, gdy pomagam innym osobom rozeznawać, coraz częściej nachodzi mnie taka refleksja, że sprawa rozeznawania powołania to trochę taki temat tabu... Być może że wynika to po prostu z faktu że jest to kwestia osobista. Ale czasem mam wrażenie, że my jako osoby zakonne boimy rozmawiać się o tym z młodymi ludźmi "bo pomyślą, że chcemy ich zwerbować", z kolei młodzi boją się pytać, "bo ksiądz/siostra będą mnie już na siłę ciągnąć". Co o tym myślicie? Macie podobne obserwacje, czy to tylko takie z mojego "podwórka"? img/smilies/smile

#2 2020-05-16 01:34:29

joannaz
Użytkownik

Re: powołanie - temat tabu?

Pokój i dobro!
Mi się wydaje, że to dobre jest jak siostry zakonne czy księża wyciągają pomocną dłoń przy rozeznawaniu. Nie odbierałam bym tego jako chęć zwerbowania. Wydaje mi się nawet, że czasem jest przeciwnie. Że niektórzy księża czy siostry zakonne podchodzą do tego z pewnym dystansem zwłaszcza jeśli chodzi o dziewczyny. Mi się kiedyś zdarzyło, że chcąc napomknąć o tym temacie z pewną siostrą, ona trochę jakby unikała tematu. Podkreślając, że najpierw studia, potem dopytując o,, sprawy sercowe". Nie wiem może coś w tym jest, może takie,, chłodne " spojrzenie ma jakiś sens, ale osobiście czasem rodzą się we mnie pytania dlaczego tak mówi, może sama jest nieszczęśliwa? A to rodzi kolejne wątpliwości. Osobiście lubię sytuację, gdy dana siostra czy ksiądz rozmawia o tym normalnie, nie zakładając z góry, że małżeństwo jest naszą drogą. Tak mi się wydaje, że nam czasem ciężko powiedzieć, zacząć rozmowę, dlatego moim zdaniem czasem warto kogoś delikatnie spytać, wyrazić gotowość do takiej rozmowy, bo czasem na początku możemy się obawiać o tym rozmawiać.

#3 2020-05-30 03:13:01

mynia
Moderator

Zdaje mi się, że to temat bardzo złożony. Pierwsza myśl - to, że ktoś nosi habit czy sutannę nie jest równoznaczne z tym, że będzie odpowiednią osobą do rozmowy o powołaniu. Druga myśl - charakter osoby rozeznającej. Jeden może lubić mówić o takich sprawach, być otwarty, odważny i szukać kontaktu. Drugi bardziej skryty, trzyma sprawę dla siebie. Trzeci "ucieka" od tematu i nie wie, co zrobić, bo się nie przyzna. Innymi słowy-różni ludzie mają różne podejście.

#4 2020-06-23 12:12:19

exe
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Szczęść Boże.

Z moich obserwacji mógłbym powiedzieć, że sprawa rozeznawania powołania nie jest tematem tabu na etapie krystalizacji pewności. Zbieranie doświadczeń, owocuje jednocześnie jakimś wachlarzem naszych na nie odpowiedzi w postaci działania, bądź chociaż zachowanej postawy, a te są bardziej lub mniej publiczne, widoczne. Z tego to powodu przecież są pisane reguły zakonne, a mianowicie nie tylko dla tych, którzy złożyli już śluby, ale dla tych, którzy dopiero się do nich gotują.
Na tej to wszak podstawie przełożeni wyciągają wnioski co do kandydata.

Natomiast im głębiej odkrywamy swe powołanie, tym więcej tajemnic, relacji intymnych z Bogiem się pojawia, które to przykrywa milczenie, ale to już jest związane nie z intensywnością rozmyślania, lecz z głębią rezygnacji ze swej woli.

Z Bożym pozdrowieniem,
exe
+++

Ostatnio edytowany przez exe (2020-06-23 12:13:23)

#5 2020-07-10 05:11:09

Elzika
Użytkownik

Też mi się tak wydaję, że powołanie to temat tabu. Może młodzi ludzie boją się rozmawiać na takie tematy z siostrami czy księżmi. Może boją się, że będą zniechęcani do takiej drogi życiowej. To, że siostry i księża zniechęcają jest dla mnie kuriozalne bo sami wybrali tę drogę a innym odradzają. W ogóle nam takie przemyślenia, że życie zakonne jest już "niemodne" co się wiąże poniekąd z tym tematem. Smutne to. Niektórym się wydaje jakoby istniało tylko jedno powołanie - do małżeństwa. W ogóle moim zdaniem za mało w Kościele się rozmawia o powołaniu z młodymi ludźmi. A przecież to fundamentalna kwestia wybór ścieżki życiowej. Jeśli już się z młodymi rozmawia to prawie wyłącznie w kontekście znalezienia dobrego męża/żony. Temat powołanie konsekrowanego jest zaniedbany według mnie. Może dlatego mamy teraz "kryzys powołań" takie moje przemyślenia.
ps. Fajnie, że to forum odżywa.

Stopka forum