'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

  • Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#1 2020-12-15 01:05:27

moni79
Użytkownik

dziewice konsekrowane wiek

Do jakiego wieku można ofiarować życie Bogu, do jakiego wieku można zostać dziewicą konsekrowaną.

pozdrawiam

Offline

 

#2 2020-12-15 12:56:54

green
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:
Skąd: Gdańsk

Re: dziewice konsekrowane wiek

Cześć. Przepisy dotyczące OV kilka razy wspominają o wieku kandydatek i/lub konsekrowanych ale nigdy nie określają górnej granicy.
W Ecclesiae Sponse Imago znajdziesz bardziej szczegółowe wytyczne co do dolnej granicy - dokument proponuje interpretacje by do początkowej formacji dopuszczać nie szybciej niż po 18 r.ż. natomiast do samej konsekracji, tak jak mowi obrzęd po ukończeniu 25 r ż.
Górnej granicy w przepisach ogólnych nie ma, choć w kryteriach dopuszczenia kandydatki do konsekracji jest fragment: „dopuszczenie do konsekracji wymaga, żeby kandydatka przez swój wiek, dojrzałość ludzką i duchową [...] wykazała, że potrafi odpowiedzialnie podjąć obowiązki wynikające z konsekracji”. Tak jak widzisz w tej drodze warunkiem nie jest wiek, a osiągniecie odpowiedniej dojrzałości (a to może trwać).

Natomiast tez trzeba brać pod uwagę, ze jest to stan ustanowiony dla lokalnego Kościoła, gdzie biskup podejmuje autonomiczną decyzję. Kiedyś słyszalnymi pewnych rozmowach (ale w skali diecezji) o górnej granicy, ale było to w kontekście podkreślenia, że dziewice konsekrowane same musza zapewnić sobie utrzymanie i opiekę - tzn jeżeli zachodzi podejrzenie, że kandydatka decyduje sie na taka drogę, w późnym wieku, po to aby mieć wsparcie w czasie jak będzie niedołężna to należy jej odmówić, lub przedłużyć czas formacji do oczyszczenia intencji.


Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo