'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#51 2013-06-26 16:11:55

myconviction
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:
Re: Przyjmowanie Komunii św. "na rękę"

Emmanuelle - na Twoje pytanie umiem odpowiedzieć tylko tak:

w małych wspólnotach (np. na różnych rekolekcjach, czy innych akcjach, powiedzmy "nie-parafialnych" ) wiele rzeczy jest dozwolonych, których nie czyni się na co dzień. Bo przecież w której parafii przyjmuje się codziennie Pana Jezusa pod dwiema postaciami? Nie robi się tego często ze względów czysto technicznych. Na rekolekcjach jest natomiast czas i mniejsza grupa wiernych...
Teraz stricte przechodząc do Twojego pytania - tak, można tak robić. Pierwszy raz zetknęłam się z tym w Taize, gdzie każdy wierny po otrzymaniu Pana Jezusa na rękę podchodził i zamaczał Go w Jego Krwi. Byłam podobnie zmieszana jak Ty img/smilies/smile

Wiadomo, pewnie będzie wiele zdań na ten temat i ja osobiście wolę, by wszystko to robił kapłan... Ale jestem 99% pewna, że nie ma tego nigdzie zapisanego i jest to taka rzecz, którą można w pewien sposób modyfikować (oczywiście nie dopuszczając do żadnych aktów profanacji itp...)

Pozdrawiam Cię serdecznie ! +

Kochajcie Miłość, bo Miłość nie jest kochana! - św. Franciszek z Asyżu

#52 2013-06-26 16:21:21

Francesca
Użytkownik

Emmanuelle napisał(a):

Z kolei gdy bylam w innym i to nawet mocno laickim panstwie, slyszalam, ze Cialo Pana w Jego Krwi moze zanuzyc tylko kaplan. I jak to rzeczywiscie jest?

Papiez Benedykt XVI o ile wiem spisal jakies (moimi slowami) "pismo", w ktorym jest wlasnie napisane, ze w Krwi moze zanurzyc tylko kaplan. Chodzi o to, ze komunia ma byc "przekazywana" a nie "brana"
Sprawa jest jednak taka, ze czesto nie robi sie w ten sposob szczegolnie w grupach, gdzie jest mozliwe przyjmowac komunie na reke...
jest to moje opisanie sytuacji, ale pamietam dyskusje na ten temat, kiedy to "pismo" zostalo rozpowszechnione... przepraszam, ale nie pamietam nazwy. Moze ktos pomoze?

Kocham Cie, szukam, pragne...

ἀγαπᾷς με - φιλῶ σε

#53 2013-06-27 13:00:52

Sabina M. (op)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Emmanuelle napisał(a):

Uczestniczę w Eucharystii w malej wspolnocie, gdzie Komunie Swieta przyjmuje sie w nastepujacy sposob: kaplan stoi z Cialem i Krwia Chrystusa, a osoba przyjmujaca Komunie Swieta bierze z malej pateny Cialo Pana, a nastepnie zanurza Je w Jego Krwi.

To jest nadużycie. Wstęp do Mszału Rzymskiego wypowiada się na te tematy bardzo jasno:
"Nie wolno samym wiernym brać hostii lub świętego kielicha Krwi Pańskiej, ani tym bardziej przekazywać między sobą z rąk do rąk. Wierni przyjmują Komunię świętą w postawie klęczącej lub stojącej, zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu. Jeśli przystępują do niej stojąc, zaleca się, aby przed przyjęciem Najświętszego Sakramentu wykonali należny gest czci, który winien być określony tym samym postanowieniem" (nr 118, w nowym Wstępie - z 2002 roku - nr 160,
zob. http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j … 7zXqHryQAw).

Zob. też w: Instrukcja Redemptionis Sacramentum o zachowaniu i unikaniu pewnych rzeczy dotyczących Najświętszej Eucharystii (opublikowana w 2004 r. przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów), wydanie polskie: "Wyd. M" Kraków 2004.
Na ten temat nr 94 i 104. Cały tekst jest w Internecie:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/kongregacje/kkultu/redemptionis_sacramentum_25032004.html).

PS Podkreślenie w tekście ode mnie.

Ostatnio edytowany przez Sabina M. (op) (2013-06-27 14:43:34)

#54 2013-06-27 13:42:38

Ana
Gość

Oczywiście, że nadużycie. Siostro, tylko jak takim osobom to wytłumaczyć, skoro to np. jakiś kapłan zapoczątkował, też tak może być.

#55 2013-06-27 14:27:06

Sabina M. (op)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

To trzeba rozmawiać przede wszystkim z księżmi. Może nie wiedzą, nie doczytali...

myconviction napisał(a):

...każdy wierny po otrzymaniu Pana Jezusa na rękę podchodził i zamaczał Go w Jego Krwi. [...] Wiadomo, pewnie będzie wiele zdań na ten temat i ja osobiście wolę, by wszystko to robił kapłan... Ale jestem 99% pewna, że nie ma tego nigdzie zapisanego i jest to taka rzecz, którą można w pewien sposób modyfikować (oczywiście nie dopuszczając do żadnych aktów profanacji itp...)

Wbrew pozorom bardzo wiele norm jest ściśle określonych, tylko trzeba je znać.
Bardzo serdecznie polecam Wam przeczytanie albo przejrzenie obu dokumentów, które przytoczyłam w poprzednim poście.

Ostatnio edytowany przez Sabina M. (op) (2013-06-27 14:37:08)

#56 2013-06-27 15:34:39

Emmanuelle
Użytkownik

Rozumiem, ze te dokumenty dotycza calego Kosciola, tak? Czyli powinny obowiazywac na calym swiecie.

#57 2013-06-27 16:30:47

Sabina M. (op)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Tak. Jest też jasno powiedziane, co może być robione w taki lub inny sposób i że wtedy należy się stosować do zaleceń konferencji episkopatu danego kraju.

#58 2013-06-27 20:22:00

Emmanuelle
Użytkownik

To co ja moge zrobic w takiej sytuacji? Rozmowa z ksiedzem niczego nie da. Czy przyjmujac Pana Jezusa tak a nie inaczej popelniam jakis grzech?

#59 2013-06-27 20:32:25

wariatka
Użytkownik

MI się zdaje, że jest w Twoim obowiązku poinformować księdza, nawet jak to nic nie da ale dla spokoju własnego sumienia... A co do grzechu to może niech się ktoś kompetentny wypowie. Wgl dzięki za temat...

#60 2013-06-27 23:12:12

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Proponuję porozmawiać z księdzem, nawet jeśli to nie da oczekiwanych rezultatów - działając,   zrobiłabyś, co możesz, w kierunku  zmiany sytuacji. Przynajmniej dajesz jasny sygnał, przedstawiając równie jasny dokument. Efekt nie zależy już od Ciebie.
   No i skoro już wiesz, że sposób sprawowania czynności liturgicznych w danym miejscu (czy przez danego księdza) jest niezgodny z przepisami Kościoła, to osobiście możesz zmienić parafię, wspólnotę, godzinę mszy itp. po to, aby świadomie nie uczestniczyć w czymś, co jest ewidentnym nadużyciem. Teraz już masz wiedzę, więc  warto postępować zgodnie z nią, nie usprawiedliwia Cię dłużej dotychczasowa niewiedza i dobra wola. Zakładam przy tym, że nie mieszkasz na pustyni ani na Syberii i masz szanse wyboru mszy świętej bliżej niż w promieniu 300 km i częściej niż raz na miesiąc.

Siostrze bardzo dziękuję za wskazanie dokumentu.

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
[moje pw nie działa, proszę korzystać z maila]

#61 2013-06-27 23:27:32

Emmanuelle
Użytkownik

Wlasnie o to chodzi, ze nie mam wyboru:((( Na dodatek uczestnicze w mszy sw. w jezyku wloskim, ktory znam srednio:( Jest to jedyna msza w okolicy. I tak mam szczescie, ze jest codziennie, bo zazwyczaj sa msze w pobliskich miejscowosciach ale 2 razy w tygodniu. Naprawde to nie to co w Polsce... A ja nie zrezygnuje z codziennej mszy swietej dlatego, ze w taki a nie inny sposob ksiadz rozdaje Komunie Swieta. Sytuacja specyficzna, nie bede wchodzic w szczegoly, ale rozmowa z ksiedzem niestety odpada:(

#62 2013-06-27 23:43:42

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Trudna sprawa. Spróbuję się dopytać kompetentnego księdza, ale niestety nieprędko będę miała okazję (zaczyna się czas wakacyjny).
Osobiście mam jednak wątpliwości co do braku wyboru; spróbuję pokazać to w sposób przerysowany (świadomie i celowo).  Jeśli np. ksiądz w tym miejscu zastąpi Ewangelię czytaniem zbeletryzowanych opowieści biblijnych, to czy też powiemy: no przecież nie zrezygnuję z udziału w codziennej Eucharystii tylko dlatego, że zmienia się taki detal?  generalnie treść ta sama, tylko "drobna zmiana formy"?
     Mam tu zgryz, spróbuję się dowiedzieć, ale przyznam, że czuję opór wobec ewidentnie nieusprawiedliwionych eksperymentów liturgicznych i nie chciałabym w nich uczestniczyć.

Dodam, że dokument "REDEMPTIONIS SACRAMENTUM" wskazany przez Siostrę jasno mówi, że nadużycia opisane w punkcie 94 i 104 nie są czymś drobnym i nie chodzi o żadne małe "tylko dlatego".  W punkcie 173 w odniesieniu do takiego przyjmowania Komunii świętej jest mowa o "poważnych wykroczeniach": "do poważnych wykroczeń zawsze w sposób obiektywny winny być zaliczane te, które narażają na niebezpieczeństwo ważność lub godność Najświętszej Eucharystii, to znaczy te, które są niezgodne z normami zawartymi w numerach 48-52, 56, 76-77, 79, 91-92, 94, 96, 101-102, 104, 106, 109, 111, 115, 117, 126, 131-133, 138, 153 i 168". Brzmi poważnie.

Ostatnio edytowany przez hannaturno (2013-06-27 23:53:50)

O Jezu, Królu mój, do Ciebie chcę należeć w życiu, w śmierci i w wieczności, amen

#63 2013-06-28 21:02:57

Sabina M. (op)
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Emmanuelle napisał(a):

Wlasnie o to chodzi, ze nie mam wyboru:((( ... Jest to jedyna msza w okolicy. I tak mam szczescie, ze jest codziennie, bo zazwyczaj sa msze w pobliskich miejscowosciach ale 2 razy w tygodniu. Naprawde to nie to co w Polsce... ... rozmowa z ksiedzem niestety odpada:(

Rozumiem. Sytuacja w wielu włoskich wsiach i miasteczkach jest pod tym względem często nieciekawa. Baaardzo brakuje księży; czasem jeden ksiądz ma po 4 parafie (nawet nie kościoły). Czasem trzeba jechać ileś tam kilometrów, żeby być na Mszy na tygodniu. A jeżeli taki ksiądz na wagę złota trochę się pogubi...

1. A może w tej grupie osób, która uczestniczy regularnie we Mszy św., jest ktoś, z kim mogłabyś na ten temat porozmawiać?
2. Może spróbuj zostawić "przypadkiem" w kościele - tzn. anonimowo - wydrukowane fragmenty z Instrukcji z dokładnym podaniem źródła?
Tu masz tekst Instrukcji po włosku:
http://www.vatican.va/roman_curia/congr … um_it.html.
3. Właśnie zorientowałam się, że sama Instrukcja mówi co robić, jeżeli zauważy się nadużycia:

Każdy katolik, czy to kapłan, czy diakon, czy wierny świecki ma prawo zgłosić skargę na nadużycie liturgiczne przed biskupem diecezjalnym lub równym mu w prawach kompetentnym ordynariuszem, lub przed Stolicą Apostolską na mocy prymatu Biskupa Rzymu. Wypada jednak, aby – jeśli to możliwe – takie zażalenie lub skarga była najpierw przedstawiona biskupowi diecezjalnemu. Zawsze jednak winno się to dokonywać w prawdzie i miłości (Instrukcja Redemptionis sacramentum nr 183).

Wszyscy na miarę możliwości ze szczególnym zaangażowaniem powinni czynić wszystko, aby chronić Najświętszy Sakrament Eucharystii przed jakimkolwiek znieważeniem i zniekształceniem oraz całkowicie wyeliminować wszelkie nadużycia. (Instrukcja... nr 184).

#64 2013-07-07 21:21:44

hannaturno
Użytkownik
Imieniny:
Urodziny:

Dostałam odpowiedź od księdza, związaną z trudnościami zgłaszanymi przez Emmanuelle.
Wynika z niej następujące przesłanie:
przede wszystkim msza św. sprawowana z nadużyciami czy błędami liturgicznymi albo niedbale  jest ważna. Przynosi osobom w niej nabożnie uczestniczącym wielkie owoce nadprzyrodzone.  I dlatego,  jeśli nie ma możliwości uczestnictwa we mszy sprawowanej poprawniej, można uczestniczyć w tej z uchybieniami liturgicznymi. Oczywiście jeśli mamy wybór, wybieramy liturgię nie budzącą wątpliwości, tym bardziej, że nie będziemy wtedy  rozpraszać się,  przeżywać duchowych trudności, wątpliwości itp.
Można też oczywiście próbować jakoś zwrócić księdzu uwagę na uchybienia...

#65 2014-01-17 19:14:00

terestynka
Użytkownik

Jeśli chodzi o Ojcze Nasz to z rozłożonymi rękoma spotykałam się zazwyczaj na rekolekcjach adwentowych w kościele. Mi osobiście to nie pasuje, więc nie praktykuję, a także kiedyś czytałam (tak jak podała to bodajże shy girl), że jest to gest zarezerwowany dla kapłanów img/smilies/smile

A co, jeśli jestem w kościele na małej wioseczce, Komunia Święta jest podawana procesyjnie i NIKT przed jej przyjęciem nie przyklęka? Jeśli ja przyklętam, to stwarzam "dysharmonię"?
Przecież - z tego co pamiętam - to powinno się przyklękną ( chodzi mi, że ja przyklękam gdy osoba przed Tobą już Komunię przyjmuje) prawda? Jak to jest? img/smilies/smile

'Moje serce się w Tobie zakochało..." img/smilies/142

Mphc! - Matka doskonale się zatroszczy img/smilies/smile

#66 2014-01-17 19:37:27

anni
Użytkownik
Imieniny: 26 lipiec
Urodziny: 3 luty

nie powinno się przyklękać przed komunią za osobą która stoi przed nami, gdyż de facto klękasz do jej pupy. Jeśli już się przyklęka, to bezpośrednio przed Panem Jezusem w rękach księdza czy szafarza.

Życie jest zbyt krótkie,
a świat o wiele za mały
aby z nich uczynić pole walki!

#67 2014-01-17 19:46:35

zielona_mniszka
Użytkownik
Imieniny: 17 czerwca
Urodziny: 5 marca

Moim zdaniem co parafia - to tradycja, czy do końca jest to dobre to nie wiem, ale na pewno przyklękanie nie stanowi dysharmonii img/smilies/smile U mnie w rodzinnej wiosce Komunię przyjmuje się na stojąco, jeśli ktoś wyraża taką ochotę, może uklęknąć przed przyjęciem Pana Jezusa albo po prostu przyjmować Go klęcząc... Zaraz w sąsiedniej parafii, by przyjąć Komunię, każdy musi uklęknąć na stopniu i tam oczekiwać na księdza. Teraz mieszkam stosunkowo daleko od domu i wygląda to identycznie jak w przypadku rodzinnej parafii, a Ojcze Nasz, wracając do wątku, większość osób odmawia z rozłożonymi rękoma...  Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale wydaje mi się, że jest to coś na kształt gestu bicia się w piersi czynionego podczas spowiedzi powszechnej, który bardzo wiele osób powtarza uporczywie podczas Ofiarowania czy po Komunii, a nie jest to prawidłowe. Co prawda każdy chwali Pana Boga jak potrafi, ale takie małe błędy wynikają chyba po prostu z braku zainteresowania stroną "techniczną" Liturgii, jeśli można to tak w ogóle określić img/smilies/wink

Ostatnio edytowany przez zielona_mniszka (2014-01-17 19:48:35)

"Dlatego chcę ją przynęcić, na pustynię ją wyprowadzić i mówić jej do serca..." img/smilies/142

#68 2021-03-12 02:04:04

Albkos
Użytkownik

(nie)poukładana napisał(a):

Karmelciu - ja nigdy dobrze nie czułam się przyjmując Pana Jezusa na stojąco a kilka(naście) razy w życiu mi się to zdarzyło. Dziś pierwszy raz przyjęłam Komunię na rękę. I też nie czuję się z tym dobrze. Nie wiem, może dlatego, że w opisie świadectw osób które zostały wyniesione na ołtarze lub też w niedalekiej przyszłości pewnie zostaną, przeczytałam dokładnie o tym, że to wymysł szatana img/smilies/sad  nawet Anneliese Michel w trakcie egzorcyzmów powiedziała: "Modlić się i wierzyć to nic... Iść do Komunii trzymając wyciągniętą łapkę... ha! ... to coś mojego, żebyście wiedzieli!" (to powiedział przez nią diabeł) jak też:
"Anneliese Michel: Powinno powiedzieć się ludziom...
egzorcysta: Co?
Anneliese Michel: Komunia na stojąco
egzorcysta: Co jeszcze?
Anneliese Michel: To tyle
egzorcysta: Z polecenia?
Anneliese Michel: Naszego ".
Nie wiem.. jakoś dziwnie się czuję img/smilies/smile bo tak na prawdę powinnam upaść na twarz przed Nim, bo On jest WSZYSTKIM a ja marnym stworzeniem, więc mogę chociaż uklęknąć. Bardzo unikam stania w trakcie udzielania Najśw.Sakramentu.

Jesteś osobą chorą psychicznie i powinnaś znajdować się na leczeniu, najlepiej zamkniętym.

#69 2021-03-13 00:38:48

AJ
Moderator

Albkos nie obrażaj

#70 2021-03-13 20:52:39

smkordiana
Użytkownik

(nie)poukładana napisał(a):

Karmelciu - ja nigdy dobrze nie czułam się przyjmując Pana Jezusa na stojąco a kilka(naście) razy w życiu mi się to zdarzyło. Dziś pierwszy raz przyjęłam Komunię na rękę. I też nie czuję się z tym dobrze. Nie wiem, może dlatego, że w opisie świadectw osób które zostały wyniesione na ołtarze lub też w niedalekiej przyszłości pewnie zostaną, przeczytałam dokładnie o tym, że to wymysł szatana img/smilies/sad  nawet Anneliese Michel w trakcie egzorcyzmów powiedziała: "Modlić się i wierzyć to nic... Iść do Komunii trzymając wyciągniętą łapkę... ha! ... to coś mojego, żebyście wiedzieli!" (to powiedział przez nią diabeł) jak też:
"Anneliese Michel: Powinno powiedzieć się ludziom...
egzorcysta: Co?
Anneliese Michel: Komunia na stojąco
egzorcysta: Co jeszcze?
Anneliese Michel: To tyle
egzorcysta: Z polecenia?
Anneliese Michel: Naszego ".
Nie wiem.. jakoś dziwnie się czuję img/smilies/smile bo tak na prawdę powinnam upaść na twarz przed Nim, bo On jest WSZYSTKIM a ja marnym stworzeniem, więc mogę chociaż uklęknąć. Bardzo unikam stania w trakcie udzielania Najśw.Sakramentu.

Tylko czy powinniśmy wierzyć szatanowi = ojcu kłamstwa???

Stopka forum