'Barka'- forum o tematyce powołaniowej

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

UWAGA! BARKA jest to forum o tematyce powołaniowej. Moderacja nie bierze odpowiedzialności za opinie użytkowników oraz nie weryfikuje osób podających się za osoby duchowne lub konsekrowane.
PRZYPOMINAMY, ŻE NA NASZYM FORUM OBOWIĄZUJE REGULAMIN!
Znaleźć go możesz w ZASADY

UWAGA!!! ZAPRASZAMY DO TWORZENIA INTERNETOWEJ RÓŻY BARKI !!! Chętnych prosimy o zapisy :)

Barka na Facebooku

#51 2010-08-12 07:58:10

Jagódka
Gość

Re: Zasmucona

zielona napisał(a):

Dziękuję za odpowiedź.
Odnosząc się do Twojego, a może raczej Pańskiego (skoro ja zostałam nazwana "panią"... nawet to miłe i takie kulturalne img/smilies/smile, ale może jednak zostańmy przy "tykaniu", w końcu to forum internetowe img/smilies/wink ) pierwszego zdania - chodziło mi właśnie o to, że ja też jestem powołana. I nie lubię, kiedy ktoś słowo "powołanie" utożsamia z powołaniem zakonnym czy kapłańskim. A małżeństwo też jest pewną formą konsekracji img/smilies/smile

Chyba zostałam nieco źle zrozumiana (a może też mnie trochę poniosło). Nie mam najmniejszych pretensji o Wielki Czwartek ani o modlitwy w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Uważam, że są bardzo potrzebne. Widzę tylko, że równie potrzebne są modlitwy o powołania małżeńskie, a ich brak.

Rekolekcji dla małżeństw faktycznie trochę jest, ale ja mówiłam o rekolekcjach przygotowujących do wyboru powołania małżeńskiego. Słyszałam o trzech propozycjach: organizowanych przez Spotkania Małżeńskie, Małżeńskie Drogi oraz (dopiero się tworzące) Spotkania Przyjacielskie. Na całą Polskę to niewiele. Nie biorę pod uwagę tzw. kursów przedmałżeńskich, bo mają inny charakter, a poza tym z poziomem bywa różnie...

Nieco już udobruchana serdecznym przyjęciem, obiecuję że świadectwo będzie, muszę tylko przemyśleć, jak by miało wyglądać,żeby nie wyszło love story img/smilies/wink img/smilies/smile
Pozdrawiam!

a gdzie są takie spotkania przyjacielskie? img/smilies/smile

#52 2010-08-12 13:04:25

Marti
Gość

Re: Zasmucona

zielona napisał(a):

Muszę przyznac, że jestem trochę... jakby to ująć... zasmucona.
Zasmucona postawą Kościoła (nie w swym oficjalnym nauczaniu, ale w swojej codziennej praktyce), która wyraża się również na tym forum.

Uważam, że małżeństwo, jako powołanie, jest zdecydowanie niedoceniane. Oto dlaczego:

W Wielki Czwartek apoteozuje się kapłaństwo, modli sie o powołania kapłańskie i zakonne.
W ogóle dość często o te powołania modli się w Kościele (chyba jest nawet Tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne).
Organizowane jest multum rekolekcji powołaniowych, mających na celu zachęcić młodych ludzi do wstąpienia na drogę bezżeństwa dla Królestwa.

Rekolekcje pomagające młodym ludziom przygotować się do wstąpienia w związek małżeński można policzyć na palcach jednej ręki.
O święte powołania małżeńskie w kościele prawie się nie modli...

Mam wrażenie, że niewielu widzi kryzys małżeństwa i rodziny w dzisiejszym świecie. To nie jest tak, ze skoro ludzie pobierali się i łączyli w pary od początku świata, to znaczy, że już do końca świata sami sobie poradzą i nie trzeba ich formować, pomagać im na tej drodze, modlić się za nich i... o nich.
Mało kto widzi związek między ilością dobrych powołań do życia małżeńskiego, a ilością dobrych powołań do życia kapłańskiego czy zakonnego.

Jeśli nie będziemy mieli świętych małżeństw i rodzin, nie będziemy tez mieli świętego duchowieństwa.

Dlaczego, kiedy ktoś mówi: "Mam powołanie" albo "Chcę się oddać Bogu", każdy myśli, że to jest powołanie kapłańskie lub zakonne, a oddanie się Bogu w stanie duchownym.

Jestem żoną z powołania. Wezwaną przez Boga do tego, aby być żoną.
Chcę się oddawać Bogu w moim codziennym życiu małżeńskim.

Czuję się z tego powodu pominięta w Kościele. I na tym forum trochę też. img/smilies/sad

Bardzo często są rekolekcje dla samotnych, msze itp. Duszpasterstwa też organizują różne rzeczy z tym związane.
Jeszcze chciałbym odróżnić pewne rzeczy. My już zostaliśmy powołani, więc bardziej należy się modlić o dobre rozeznanie powołania, czy też modlić się o dobrą żonę/męża.

Stopka forum